Wybór nastąpił w głosowaniu tajnym spośród trójki kandydatów zgłoszonych Zgromadzeniu Parlamentarnemu Rady Europy przez Polskę. Kandydaci zostali wyłonieni w drodze konkursu przeprowadzonego przez zespół powołany przez Ministra Sprawiedliwości.
- Zapobieganie torturom to nie tylko sprzeciw wobec okrutnych praktyk, ale aktywna troska o godność każdej osoby pozbawionej wolności. Ochrona praw człowieka wymaga, byśmy nie tylko nie akceptowali przemocy, lecz także wprowadzili mechanizmy, które skutecznie zapobiegają wszelkim formom nieludzkiego traktowania - podkreśla wiceministra sprawiedliwości Maria Ejchart.
CPT, powołany na mocy Europejskiej Konwencji Rady Europy o zapobieganiu torturom oraz nieludzkiemu lub poniżającemu traktowaniu albo karaniu z 1989 r., działa na podstawie art. 3 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, który stanowi, że „nikt nie może być poddany torturom ani nieludzkiemu lub poniżającemu traktowaniu albo karaniu”.
Komitet organizuje wizyty w miejscach detencji w celu monitorowania standardów traktowania osób pozbawionych wolności. Wizytuje m.in. więzienia, komisariaty policji, szpitale psychiatryczne, zakłady poprawcze oraz domy opieki społecznej. Posiada nieograniczony dostęp do tych miejsc oraz kontaktu z osobami przebywającymi w detencji. Po każdej wizycie CPT przygotowuje raport zawierający wnioski, zalecenia i uwagi. Polska współpracuje z Komitetem, organizując jego wizyty i publikując raporty wraz z odpowiedziami rządu.
Dr Ewa Dawidziuk jest doktorem nauk prawnych i prodziekanem ds. studenckich Wydziału Prawa Uniwersytetu SWPS w Warszawie. Specjalizuje się w orzecznictwie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka dotyczącym osób pozbawionych wolności oraz w implementacji wyroków ETPC. Jej prace naukowe koncentrują się na standardach międzynarodowych w miejscach detencji, w tym zakładach poprawczych, oddziałach psychiatrii sądowej czy ośrodkach dla nieletnich.
W kwietniu br. została powołana przez ministra Adama Bodnara do Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Karnego przy Ministerstwie Sprawiedliwości. Jest autorką kilkudziesięciu publikacji naukowych, w tym monografii „Traktowanie osób pozbawionych wolności we współczesnej Polsce na tle standardów międzynarodowych”. Prowadzi również badania dotyczące osób w stanie paliatywnym przebywających w jednostkach penitencjarnych.
Jako ekspertka uczestniczyła w wielu międzynarodowych seminariach poświęconych traktowaniu osób pozbawionych wolności. Przeprowadziła także liczne wizytacje jednostek penitencjarnych. Od 2007 r. pracuje w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich, gdzie pełniła funkcję dyrektorki Zespołu ds. wykonywania kar oraz koordynatorki Zespołu ds. alimentów. Reprezentowała Biuro RPO podczas rozpraw przed Trybunałem Konstytucyjnym i sądami administracyjnymi.