kodeks postępowania karnego

Dział I. Przepisy wstępne

Rozdział 66i. Wystąpienie państwa członkowskiego Unii Europejskiej o wykonanie orzeczenia karnego związanego z poddaniem sprawcy próbie.

Art. 611udWłaściwość sądu w sprawie wykonania niektórych orzeczeń organu państwa UE

§ 1. W razie wystąpienia państwa członkowskiego Unii Europejskiej, zwanego w niniejszym rozdziale „państwem wydania orzeczenia”, o wykonanie prawomocnego orzeczenia skazującego na karę pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania albo na samoistną karę lub środek niepolegający na pozbawieniu wolności lub na grzywnie, bądź orzekającego o warunkowym zwolnieniu, warunkowym umorzeniu postępowania karnego lub innym warunkowym odroczeniu wykonania kary, orzeczenie to podlega wykonaniu przez sąd rejonowy, w którego okręgu sprawca posiada legalne stałe miejsce pobytu, jeżeli w wyznaczonym okresie próby nakłada ono na sprawcę obowiązek: 1) stawiennictwa przed określonym organem; 2) informowania określonego organu o zmianie miejsca pobytu lub miejsca pracy albo uzyskiwania zgody na taką zmianę; 3) przebywania albo powstrzymania się od przebywania w określonych środowiskach lub miejscach, w tym również jeśli orzeczenie zakazuje wstępu do określonych miejsc lub na imprezy o charakterze masowym; 4) powstrzymania się od kontaktowania z określonymi osobami lub zbliżania się do określonych osób; 5) powstrzymania się od posiadania określonych przedmiotów; 6) łożenia na utrzymanie innej osoby; 7) naprawienia szkody; 8) nauki; 9) wykonywania nieodpłatnej, kontrolowanej pracy na cele społeczne, pracy społecznie użytecznej lub pracy zarobkowej; 10) poddania się określonym zakazom albo ograniczeniom w wykonywaniu zawodu, prowadzeniu działalności zawodowej lub gospodarczej; 11) poddania się leczeniu albo oddziaływaniom terapeutycznym; 12) poddania się dozorowi kuratora, pracownika społecznego lub instytucji publicznej, do której działalności należy troska o wychowanie, zapobieganie demoralizacji lub pomoc skazanym. § 2. Do orzeczenia, o którym mowa w § 1, lub jego odpisu poświadczonego za zgodność z oryginałem powinno być dołączone zaświadczenie zawierające wszystkie istotne informacje umożliwiające jego prawidłowe wykonanie. § 3. Jeżeli sąd, do którego zostało skierowane wystąpienie, nie jest właściwy do nadania mu biegu, przekazuje je właściwemu sądowi i zawiadamia o tym właściwy sąd lub inny organ państwa wydania orzeczenia. Art. 32 kryteria pomocnicze dla ustalenia właściwości miejscowej sądu § 3 stosuje się odpowiednio. § 4. Na wniosek właściwego sądu lub innego organu państwa wydania orzeczenia, sąd może wyrazić zgodę na wykonanie kary lub środka, o których mowa w § 1, orzeczonego wobec sprawcy nieposiadającego legalnego stałego miejsca pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jeżeli pozwoli to w większym stopniu zrealizować wychowawcze i zapobiegawcze cele kary lub środka. § 5. Jeżeli przepisy niniejszego rozdziału nie stanowią inaczej, przy wykonywaniu orzeczeń, o których mowa w § 1, stosuje się przepisy prawa polskiego. Art. 611c czynności sądu po przejęciu orzeczenia do wykonania § 3 stosuje się odpowiednio.
Komentarz
Przykład
Brak zastosowania
Dowody za
Dowody przeciw
** Artykuł reguluje wykonanie orzeczeń sądowych z państw członkowskich UE dotyczących kar pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem. Umożliwia to efektywne egzekwowanie zaleceń sądowych, zapewniając jednocześnie przestrzeganie praw skazanych w kontekście ich nadzoru i rehabilitacji.\n\n2) **
** Osoba skazana w Niemczech na warunkowe zawieszenie kary pozbawienia wolności przeprowadza się do Polski. Na podstawie art. 32, polski sąd wykonuje orzeczenie, nakładając na nią obowiązek stawiennictwa u kuratora oraz informowania o zmianach miejsca pracy.
Aby skutecznie bronić się przed zastosowaniem przepisów dotyczących wykonania orzeczenia skazującego na karę pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem, warto rozważyć kilka strategii obrony w sprawie cywilnej lub karnej.

Po pierwsze, kluczowe jest zbadanie, czy spełnione są wszystkie warunki dotyczące wykonania orzeczenia. Należy zweryfikować, czy sąd, do którego wystąpiono o wykonanie orzeczenia, jest właściwy. W przypadku stwierdzenia, że nie jest, można wnieść zastrzeżenie i wnioskować o przekazanie sprawy do odpowiedniego sądu.

Po drugie, jeśli orzeczenie nakłada obowiązki, które mogą być nieadekwatne lub niemożliwe do zrealizowania (np. zakaz przebywania w określonych miejscach, kontaktowania się z osobami), można podnieść argumenty o ich niewłaściwości lub nadmiernej surowości. Warto przedstawić dowody na to, że spełnienie tych obowiązków byłoby trudne lub niemożliwe w kontekście obecnej sytuacji życiowej.

Dodatkowo, można również zwrócić uwagę na możliwość złożenia wniosku o złagodzenie obowiązków związanych z wykonaniem orzeczenia, powołując się na okoliczności osobiste, takie jak sytuacja rodzinna, zdrowotna czy zawodowa.

W przypadku, gdy orzeczenie obejmuje obowiązki związane z leczeniem lub terapią, warto przedstawić plan działania, który demonstruje gotowość do podjęcia takich działań, co może pomóc w uzyskaniu korzystniejszych warunków wykonania kary.

Na koniec, warto skonsultować się z prawnikiem, który pomoże w sformułowaniu argumentów i przygotowaniu odpowiednich dokumentów, co zwiększy szansę na pomyślne zakończenie sprawy.
Na podstawie przedstawionego artykułu prawnego można wskazać pięć realistycznych i praktycznych dowodów, które mogą być wykorzystane w celu wykazania zasadności jego zastosowania w konkretnej sprawie cywilnej lub karnej:

1. **Zaświadczenie o miejscu zamieszkania sprawcy**: Dokument urzędowy, który potwierdza, że sprawca posiada legalne stałe miejsce pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Taki dowód jest niezbędny do ustalenia właściwego sądu, który będzie odpowiedzialny za wykonanie orzeczenia.

2. **Dokumenty sądowe dotyczące orzeczenia**: Prawomocne orzeczenie sądu, w tym jego odpis poświadczony za zgodność z oryginałem, zawierający wszystkie istotne informacje o nałożonych obowiązkach na sprawcę. Te dokumenty są kluczowe dla wykazania, że orzeczenie podlega wykonaniu zgodnie z prawem.

3. **Raporty kuratora lub pracownika społecznego**: Dokumenty sporządzone przez kuratora lub innego pracownika społecznego, które potwierdzają, że sprawca stosuje się do nałożonych obowiązków, takich jak stawiennictwo na spotkania, przestrzeganie zakazów lub uczestnictwo w terapii. Takie raporty są dowodem na realizację celów wychowawczych i zapobiegawczych.

4. **Zaświadczenie o przebiegu leczenia lub terapii**: Dokument potwierdzający, że sprawca poddaje się określonym formom leczenia lub oddziaływaniom terapeutycznym, które zostały nałożone w orzeczeniu. Taki dowód może być istotny w kontekście wykazania, że sprawca współpracuje w celu resocjalizacji.

5. **Dokumentacja dotycząca naprawienia szkody**: Dowody w postaci umów, potwierdzeń wpłat lub innych dokumentów, które pokazują, że sprawca podejmuje działania w kierunku naprawienia szkody wyrządzonej pokrzywdzonemu. Tego rodzaju dokumentacja może być kluczowa w kontekście wykazania spełnienia warunków określonych w orzeczeniu.

Te dowody mogą być wykorzystane w postępowaniach sądowych, aby wykazać, że sprawca przestrzega nałożonych na niego obowiązków wynikających z orzeczenia, co jest podstawą do jego wykonania zgodnie z przepisami prawa.
Oto pięć realistycznych i praktycznych dowodów, które mogą zostać wykorzystane w celu wykazania braku zasadności zastosowania przepisu dotyczącego wykonania orzeczenia skazującego:

1. **Zaświadczenie o stałym miejscu pobytu**: Dokument wystawiony przez odpowiednie władze lokalne, potwierdzający, że sprawca nie posiada legalnego stałego miejsca pobytu w Polsce, co uniemożliwia sądowi rejonowemu wykonanie orzeczenia zgodnie z § 1.

2. **Dowody na niezdolność do wykonania obowiązków**: Lekarskie zaświadczenie lub opinia biegłego, wskazujące na stan zdrowia sprawcy, który może uniemożliwiać mu stawiennictwo przed określonym organem lub poddanie się innym obowiązkom wynikającym z orzeczenia (np. leczenie lub terapia).

3. **Dokumenty potwierdzające zmiany w sytuacji życiowej**: Umowy o pracę, zaświadczenia o pracy tymczasowej, czy inne dokumenty, które wskazują na zmianę miejsca pracy lub miejsca pobytu sprawcy, mogą świadczyć o niemożności spełnienia obowiązków związanych z informowaniem organu o tych zmianach.

4. **Dowody na brak możliwości naprawienia szkody**: Dokumentacja finansowa (np. zaświadczenie o dochodach, wyciągi bankowe), która wskazuje na sytuację materialną sprawcy, dowodząc, że nie jest on w stanie spełnić obowiązku naprawienia szkody w wyznaczonym terminie.

5. **Opinie z instytucji społecznych**: Raporty lub opinie z instytucji zajmujących się pomocą społeczną lub resocjalizacją, które wskazują, że zastosowanie określonych środków (np. dozorów kuratorskich) w przypadku sprawcy może być nieodpowiednie lub nieefektywne, co podważa zasadność zastosowania przepisów dotyczących wykonania orzeczenia.
Dział I. Przepisy wstępne Rozdział 1. Właściwość i skład sądu Rozdział 2. Wyłączenie sędziego Rozdział 3. Oskarżyciel publiczny Rozdział 4. Pokrzywdzony Rozdział 5. Oskarżyciel posiłkowy Rozdział 6. Oskarżyciel prywatny Rozdział 7. (Uchylony) Rozdział 8. Oskarżony Rozdział 9. Obrońcy i pełnomocnicy Rozdział 10. Przedstawiciel społeczny Rozdział 10a. Podmiot zobowiązany Rozdział 10b. Właściciel przedsiębiorstwa zagrożonego przepadkiem Rozdział 11. Orzeczenia, zarządzenia i polecenia Rozdział 12. Narada i głosowanie Rozdział 13. Porządek czynności procesowych Rozdział 14. Terminy Rozdział 15. Doręczenia Rozdział 16. Protokoły Rozdział 17. Przeglądanie akt i sporządzanie odpisów Rozdział 18. Odtworzenie zaginionych lub zniszczonych akt Rozdział 19. Przepisy ogólne Rozdział 20. Wyjaśnienia oskarżonego Rozdział 21. Świadkowie Rozdział 22. Biegli, tłumacze, specjaliści Rozdział 23. Oględziny. Otwarcie zwłok. Eksperyment procesowy Rozdział 24. Wywiad środowiskowy i badanie osoby oskarżonego Rozdział 25. Zatrzymanie rzeczy. Przeszukanie Rozdział 26. Kontrola i utrwalanie rozmów Rozdział 27. Zatrzymanie Rozdział 28. Środki zapobiegawcze Rozdział 29. Poszukiwanie oskarżonego i list gończy Rozdział 30. List żelazny Rozdział 31. Kary porządkowe Rozdział 32. Zabezpieczenie majątkowe Rozdział 33. Przepisy ogólne Rozdział 34. Wszczęcie śledztwa Rozdział 35. Przebieg śledztwa Rozdział 36. Zamknięcie śledztwa Rozdział 36a. Dochodzenie Rozdział 37. Nadzór prokuratora nad postępowaniem przygotowawczym Rozdział 38. Czynności sądowe w postępowaniu przygotowawczym Rozdział 39. Akt oskarżenia Rozdział 40. Wstępna kontrola oskarżenia Rozdział 41. Przygotowanie do rozprawy głównej Rozdział 42. Jawność rozprawy głównej Rozdział 43. Przepisy ogólne o rozprawie głównej Rozdział 44. Rozpoczęcie rozprawy głównej Rozdział 45. Przewód sądowy Rozdział 46. Głosy końcowe Rozdział 47. Wyrokowanie Rozdział 48. Przepisy ogólne Rozdział 49. Apelacja Rozdział 50. Zażalenie i sprzeciw Dział X. Postępowania szczególne Rozdział 52. Postępowanie w sprawach z oskarżenia prywatnego Rozdział 53. Postępowanie nakazowe Rozdział 54. (Uchylony) Rozdział 54a. Postępowanie przyspieszone Rozdział 55. Kasacja Rozdział 55a. Skarga na wyrok sądu odwoławczego Rozdział 56. Wznowienie postępowania Rozdział 57. Podjęcie postępowania warunkowo umorzonego Rozdział 58. Odszkodowanie za niesłuszne skazanie, tymczasowe aresztowanie lub zatrzymanie Rozdział 59. Ułaskawienie Rozdział 60. Orzekanie kary łącznej Rozdział 61. Immunitety osób należących do przedstawicielstw dyplomatycznych i urzędów konsularnych państw obcych Rozdział 62. Pomoc prawna i doręczenia w sprawach karnych Rozdział 62a. Wystąpienie do państwa członkowskiego Unii Europejskiej o wykonanie postanowienia o zatrzymaniu dowodów lub mającego na celu zabezpieczenie mienia Rozdział 62b. Wystąpienie państwa członkowskiego Unii Europejskiej o wykonanie orzeczenia o zatrzymaniu dowodów lub mającego na celu zabezpieczenie mienia Rozdział 62c. Wystąpienie do państwa członkowskiego Unii Europejskiej o przeprowadzenie czynności dochodzeniowych na podstawie europejskiego nakazu dochodzeniowego Rozdział 62d. Wystąpienie państwa członkowskiego Unii Europejskiej o przeprowadzenie czynności dochodzeniowych na podstawie europejskiego nakazu dochodzeniowego Rozdział 63. Przejęcie i przekazanie ścigania karnego Rozdział 64. Wystąpienie o wydanie lub przewóz osób ściganych lub skazanych przebywających za granicą oraz o wydanie przedmiotów Rozdział 65. Wydanie oraz przewóz osób ściganych albo skazanych lub wydanie przedmiotów na wniosek państw obcych Rozdział 65a. Wystąpienie do państwa członkowskiego Unii Europejskiej o przekazanie osoby ściganej na podstawie europejskiego nakazu aresztowania Rozdział 65b. Wystąpienie państwa członkowskiego Unii Europejskiej o przekazanie osoby ściganej na podstawie europejskiego nakazu aresztowania Rozdział 65c Wystąpienie do państwa członkowskiego Unii Europejskiej o wykonanie środka zapobiegawczego Rozdział 65d Wystąpienie państwa członkowskiego Unii Europejskiej o wykonanie orze Rozdział 66. Przejęcie i przekazanie orzeczeń do wykonania Rozdział 66a. Wystąpienie do państwa członkowskiego Unii Europejskiej o wykonanie orzeczenia dotyczącego grzywny, nawiązki, świadczenia pieniężnego lub orzeczenia zasądzającego od sprawcy koszty procesu Rozdział 66b. Wystąpienie państwa członkowskiego Unii Europejskiej o wykonanie orzeczenia o karach o charakterze pieniężnym Rozdział 66c. Wystąpienie do państwa członkowskiego Unii Europejskiej o wykonanie orzeczenia przepadku Rozdział 66d. Wystąpienie państwa członkowskiego Unii Europejskiej o wykonanie orzeczenia przepadku Rozdział 66e. Współpraca z Międzynarodowym Trybunałem Karnym Rozdział 66f. Wystąpienie do państwa członkowskiego Unii Europejskiej o wykonanie kary pozbawienia wolności. Rozdział 66g. Wystąpienie państwa członkowskiego Unii Europejskiej o wykonanie kary pozbawienia wolności. Rozdział 66h. Wystąpienie do państwa członkowskiego Unii Europejskiej o wykonanie orzeczenia skazującego na karę pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania, karę ograniczenia wolności, samoistnie orzeczony środek karny, a także orze Rozdział 66h. Wystąpienie do państwa członkowskiego Unii Europejskiej o wykonanie orzeczenia skazującego na karę pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania, karę ograniczenia wolności, samoistnie orzeczony środek karny, a także orze Rozdział 66h. Wystąpienie do państwa członkowskiego Unii Europejskiej o wykonanie orzeczenia skazującego na karę pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania, karę ograniczenia wolności, samoistnie orzeczony środek karny, a także orze Rozdział 66h. Wystąpienie do państwa członkowskiego Unii Europejskiej o wykonanie orzeczenia skazującego na karę pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania, karę ograniczenia wolności, samoistnie orzeczony środek karny, a także orze Rozdział 66i. Wystąpienie państwa członkowskiego Unii Europejskiej o wykonanie orzeczenia karnego związanego z poddaniem sprawcy próbie. Rozdział 66j. Wystąpienie do państwa członkowskiego Unii Europejskiej o wykonanie europejskiego nakazu ochrony Rozdział 66k. Wystąpienie państwa członkowskiego Unii Europejskiej o wykonanie europejskiego nakazu ochrony Rozdział 67. Przepisy końcowe Rozdział 68. Przepisy ogólne Rozdział 69. Zwolnienie od kosztów sądowych Rozdział 70. Zasądzenie kosztów procesu Rozdział 71. (Uchylony) Rozdział 72. Przepisy ogólne Rozdział 73. Środki przymusu i postępowanie przygotowawcze Rozdział 74. Postępowanie przed sądem Rozdział 75. (Uchylony) Rozdział 66h. Wystąpienie do państwa członkowskiego Unii Europejskiej o wykonanie orzeczenia skazującego na karę pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania, karę ograniczenia wolności, samoistnie orzeczony środek karny, a także orze Rozdział 66h. Wystąpienie do państwa członkowskiego Unii Europejskiej o wykonanie orzeczenia skazującego na karę pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania, karę ograniczenia wolności, samoistnie orzeczony środek karny, a także orze Rozdział 66h. Wystąpienie do państwa członkowskiego Unii Europejskiej o wykonanie orzeczenia skazującego na karę pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania, karę ograniczenia wolności, samoistnie orzeczony środek karny, a także orze Rozdział 66h. Wystąpienie do państwa członkowskiego Unii Europejskiej o wykonanie orzeczenia skazującego na karę pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania, karę ograniczenia wolności, samoistnie orzeczony środek karny, a także orze Rozdział 66h. Wystąpienie do państwa członkowskiego Unii Europejskiej o wykonanie orzeczenia skazującego na karę pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania, karę ograniczenia wolności, samoistnie orzeczony środek karny, a także orze Rozdział 66h. Wystąpienie do państwa członkowskiego Unii Europejskiej o wykonanie orzeczenia skazującego na karę pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania, karę ograniczenia wolności, samoistnie orzeczony środek karny, a także orze Rozdział 66h. Wystąpienie do państwa członkowskiego Unii Europejskiej o wykonanie orzeczenia skazującego na karę pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania, karę ograniczenia wolności, samoistnie orzeczony środek karny, a także orze Rozdział 66h. Wystąpienie do państwa członkowskiego Unii Europejskiej o wykonanie orzeczenia skazującego na karę pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania, karę ograniczenia wolności, samoistnie orzeczony środek karny, a także orze Rozdział 66h. Wystąpienie do państwa członkowskiego Unii Europejskiej o wykonanie orzeczenia skazującego na karę pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania, karę ograniczenia wolności, samoistnie orzeczony środek karny, a także orze Rozdział 66h. Wystąpienie do państwa członkowskiego Unii Europejskiej o wykonanie orzeczenia skazującego na karę pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania, karę ograniczenia wolności, samoistnie orzeczony środek karny, a także orze Rozdział 66h. Wystąpienie do państwa członkowskiego Unii Europejskiej o wykonanie orzeczenia skazującego na karę pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania, karę ograniczenia wolności, samoistnie orzeczony środek karny, a także orze Rozdział 66h. Wystąpienie do państwa członkowskiego Unii Europejskiej o wykonanie orzeczenia skazującego na karę pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania, karę ograniczenia wolności, samoistnie orzeczony środek karny, a także orze Rozdział 66h. Wystąpienie do państwa członkowskiego Unii Europejskiej o wykonanie orzeczenia skazującego na karę pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania, karę ograniczenia wolności, samoistnie orzeczony środek karny, a także orze Rozdział 66h. Wystąpienie do państwa członkowskiego Unii Europejskiej o wykonanie orzeczenia skazującego na karę pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania, karę ograniczenia wolności, samoistnie orzeczony środek karny, a także orze Rozdział 66h. Wystąpienie do państwa członkowskiego Unii Europejskiej o wykonanie orzeczenia skazującego na karę pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania, karę ograniczenia wolności, samoistnie orzeczony środek karny, a także orze Rozdział 66h. Wystąpienie do państwa członkowskiego Unii Europejskiej o wykonanie orzeczenia skazującego na karę pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania, karę ograniczenia wolności, samoistnie orzeczony środek karny, a także orze