Sędziowie NEOKRSSędziowie


Interpelacja w sprawie nieprawidłowości w funkcjonowaniu struktur wojskowych oraz w systemie ochrony osób zgłaszających przypadki nadużyć, na przykładzie kradzieży paliwa w jednostce wojskowej

Interpelacja nr 7140

do ministra obrony narodowej

w sprawie nieprawidłowości w funkcjonowaniu struktur wojskowych oraz w systemie ochrony osób zgłaszających przypadki nadużyć, na przykładzie kradzieży paliwa w jednostce wojskowej

Zgłaszający: Magdalena Łośko

Data wpływu: 23-12-2024

Szanowny Panie Ministrze,

na podstawie informacji zawartych w artykule opublikowanym przez portal Onet.pl oraz portal Wp.pl, dotyczącym tzw. afery paliwowej w oddziale 6. SOG pragnę zwrócić Pana Ministra uwagę na poważne nieprawidłowości w funkcjonowaniu struktur wojskowych oraz w systemie ochrony osób zgłaszających takie przypadki.

W świetle tych doniesień konieczne jest podjęcie działań mających na celu wyjaśnienie zaistniałej sytuacji oraz zapobieganie podobnym incydentom w przyszłości.

Z opublikowanych informacji wynika, że osoby, które zdecydowały się ujawnić przypadki kradzieży paliwa, spotkały się z zastraszaniem i naciskami w miejscu pracy. System wewnętrznej kontroli i nadzoru nad gospodarowaniem paliwem w Wojsku Polskim może być niewystarczający, co umożliwia nadużycia, a dodatkowo brak odpowiedniej ochrony sygnalistów w strukturach wojskowych może utrudniać skuteczne ich wykrywanie i eliminowanie.

W związku z powyższym uprzejmie proszę Pana Ministra o odpowiedź na następujące pytania:

1. Jakie działania podjął lub planuje podjąć resort obrony narodowej w celu wyjaśnienia opisanej sprawy?

2. Czy w Wojsku Polskim została wszczęta wewnętrzna kontrola w związku z doniesieniami o kradzieży paliwa?

3. Czy prowadzone jest postępowanie wyjaśniające wobec osób odpowiedzialnych za zastraszanie sygnalistów?

4. Dlaczego jednostka wojskowa 6. SOG po wizycie żandarmerii z Torunia zaczęła odnotowywać oszczędności dotyczące nadwyżek paliwa?

5. Czy w oddziale 6. SOG dochodziło do wjeżdżania prywatnych samochodów?

6. Dlaczego do żołnierza tak późno został wezwany zespół ratownictwa medycznego?

7. Czy żołnierze w trakcie postępowania zmieniali zeznania? Czy w związku z tym doszło do nadużyć w postaci przymuszania/szantażowania żołnierzy, aby zmienili treść złożonych zeznań?

8. Jak wygląda obecnie system kontroli gospodarowania paliwem w Wojsku Polskim?

9. Czy istnieją mechanizmy monitorowania zużycia paliwa w jednostkach wojskowych, które pozwoliłyby na szybsze wykrywanie nieprawidłowości?

10. Jakie procedury są wdrażane w przypadku stwierdzenia kradzieży lub nadużyć?

11. Jakie mechanizmy ochrony sygnalistów funkcjonują w strukturach wojskowych?

12. Czy osoby zgłaszające nieprawidłowości w Wojsku Polskim mogą liczyć na skuteczną ochronę przed represjami?

13. Czy planowane są zmiany legislacyjne lub organizacyjne w celu zapewnienia lepszej ochrony sygnalistów w wojsku?

14. Czy resort posiada dane statystyczne na temat liczby wykrytych przypadków korupcji i ich konsekwencji w ostatnich latach?

Opisane w artykule wydarzenia budzą głęboki niepokój i wymagają zdecydowanych działań zarówno w zakresie wyjaśnienia sprawy, jak i zapobiegania podobnym sytuacjom w przyszłości. Liczę na szybką reakcję Pana Ministra oraz zapewnienie, że zarówno osoby zgłaszające nieprawidłowości, jak i systemy zarządzania w Wojsku Polskim zostaną odpowiednio zabezpieczone.

Z poważaniem

Poseł na Sejm RP

Magdalena Łośko

Magdalena Łośko

Inne zapytania

Oczekujemy na odpowiedź